poniedziałek, 14 lutego 2011

Białowieski Park Narodowy


Białowieski Park Narodowy - park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony 17 sierpnia 1932 roku jako Park Narodowy w Białowieży, restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku. Pierwszy park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych parków narodowych w Europie. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.


Siedzibą dyrekcji parku jest Białowieża. Obecnie w skład parku wchodzą trzy jednostki administracyjne: Obręb Ochronny Orłówka, Obręb Ochronny Hwoźna i Ośrodek Hodowli Żubrów (z trzema rezerwatami hodowlanymi i Rezerwatem Pokazowym Żubrów).


Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego w 1979 z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W 1992 r. UNESCO rozszerzyło status obiektu dziedzictwa światowego na przylegający doń od wschodu fragment białoruskiego parku narodowego "Bieławieżskaja Puszcza", podlegający ochronie ścisłej (4500 ha). W ten sposób powstał w Puszczy Białowieskiej jeden z siedmiu na świecie i trzech w Europie transgraniczny obiekt dziedzictwa światowego.

Źródło: Wikipedia

Bliskie sąsiedztwo rezerwatu to tereny prowadzenia dość dynamicznej polityki leśnej i drzewnej. Liczne firmy i zakłady tartaczne skupują tarcicę i wytwarzają z niej elementy drewniane jak również sklejkę liściastą wykorzystywaną na masową skalę w przemyśle meblarskim.

Obejrzyj film o Białowieskim Parku Narodowym

3 komentarze:

 1. Pięknie tam, lasy, łąki pastwiska. Ptaki przyrody :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No i jest o Puszczy Białowieskiej - tak drogiej mojemu sercu:) Fajnie. Zapraszam na mój blog:
  http://tniechoda.blogspot.com/
  pozdrawiam serdecznie i tak trzymać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. ponieważ to białowieski park narodowy

  OdpowiedzUsuń