piątek, 15 kwietnia 2011

Park Narodowy Gór Stołowych


Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony 16.09.1993 r. Jest to jeden z 23 parków narodowych utworzonych na terenie Polski. PNGS jest położony na Dolnym Śląsku, na terenie Sudetów Środkowych na płn.- zach. Ziemi Kłodzkiej, przy granicy polsko-czeskiej. Blisko stąd do Wrocławia czy Pragi. Górami Stołowymi nazywana jest znajdująca się na terytorium Polski pd.- zach. część rozległej, piaskowcowej płyty wypełniającej nieckę śródsudecką, pomiędzy Karkonoszami a Górami Bystrzyckimi i Orlickimi. Jej czeski fragment nosi nazwę Broumovska Vrchovina i również jest objęty ochroną (CHKO -Broumovsko).
Polska część zajmuje obszar ok. 63 km² wierzchowinowej ich partii z najwyższymi wzniesieniami – Szczelińcem Wielkim (919 m n.p.m.) i Skalniakiem (915 m n.p.m.). W granicach Parku znajduje się też południowo-zachodnia część Gór Stołowych, zbudowana ze skał magmowych – granodiorytów (Krucza Kopa). Poza jego granicami znajduje się niewielka, najniższa, południowo-wschodnia część Gór Stołowych oraz dwie enklawy obejmujące rejon Karłowa oraz kopalni piaskowca "Radków". W otulinie Parku znajdują się popularne uzdrowiska: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój. Długość szlaków turystycznych na terenie Parku wynosi około 100 km.

Góry Stołowe zawdzięczają nazwę swojej wyjątkowej bryle. Ich charakterystycznymi elementami są rozległe płaszczyzny zrównań i wznoszące się nad nimi, urwistymi ścianami, płaskie stoliwa skalnych bastionów. Unikalna rzeźba, wzbogacona dużym nagromadzeniem rozmaitych form erozji piaskowców w postaci głębokich szczelin, labiryntów i blokowisk skalnych, czy pojedynczych skałek o niespotykanych kształtach. W okolicach Kudowy Zdrój znajdują się również duże pokłady granitu, które eksploatuje się celem produkcji kostki granitowej na chodniki. W górach stołowych warto zobaczyć: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalne Grzyby, Białe Skały, Łężyckie Skałki, Radkowskie Skały i Filary Skalne i Wodospady Pośny.

    Na terenie Parku można spotkać lisy, jelenie, sarny, wiewiórki, dziki, wiewiórki, drobne gryzonie, borsuki, kuny leśne, tchórze, łasice i gronostaje. W szczelinach i spękaniach piaskowców swoje schronienie znajdują nietoperze. Cennym elementem są małe wiewiórko-podobne nocne zwierzęta, zamieszkujące głównie lasy liściaste i mieszane: orzesznica, popielica oraz koszatka. Na polsko-czeskiej granicy można spotkać muflona.

W otulinie Parku rozwinęło się ekologiczne rolnictwo. Nieco ostrzejszy klimat górski sprzyja prowadzeniu ekologicznych upraw takich jak lnianka, len oleisty czy rzepak, z nasion których tłoczy się wysokogatunkowe oleje lniane i rzepakowe.


3 komentarze:

  1. ooooo jakie to słitaaaśne heh mieszkam niedaleko tych przepięknych Gór Stołowych <3333 Uwielbiam chodzic tam co niedzielę na wędrówki, tylko ciężko ciężko się tam wdrapac z moją wagą, ale widoki warte podziwiania niczym Mount Everest <33 Zapraszam w moje strony, na prawdę warto ;)) PS: jest tam też wiele uzdrowisk dla seniorów np. senatoria, które polecam, była tam moja babunia ... Pozdrawiam srdecznie Dźooana ;****** <333

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej warto się tam wybrać. Okoliczne Ziemi Kłodzkiej też są jak najbardziej warte uwagi. A co do Gór Stołowych, to warto dodać, mówiąc obrazowo, "wychodzą" one z terytorium Polski i tak jak jest napisane w artykule, w Czechach nazywają się Broumovska Vrchowina (warto zobaczyć Broumovske Steny - Broumowskie Ściany) a dalej na zachodzie znów przechodzą przez granicę i "wracają" na obszar naszego kraju w okolicach Mieroszowa.

    OdpowiedzUsuń