czwartek, 26 maja 2011

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwóch nadmorskich parków  narodowych w Polsce. Polskie Wybrzeże Bałtyckie rozciąga się od Świnoujścia na zachodzie aż do klifów Jastrzębiej Góry i Półwyspu Helskiego na wschodzie. Słowiński Park Narodowy jest położony na wybrzeżu środkowym, pomiędzy Łebą a Rowami na Nizinie Gardneńsko - Łebskiej. Północną granicę parku stanowi na długości 32,5 km brzeg Bałtyku. Utworzony został w 1967 roku. Zajmuje on powierzchnię 18069 ha. Ochronie ścisłej podlega 5619 ha, w tym 2529 ha lasów. 10213 ha powierzchni parku zajmuje woda.
Jego założeniu towarzyszyła myśl o ochronie jezior przymorskich m.in. Łebska i Gardna, bagien, torfowisk, łąk, borów i lasów. Najbardziej charakterystycznym elementem Słowińskiego Parku Narodowego jest przybrzeżny pas mierzei z wyjątkowymi na skalę europejską ruchomymi wydmami. To właśnie dzięki nim w 1977 roku został wpisany przez UNESCO na listę Światowych Rezerwatów Biosfery.

Na terenie parku znajdują się cztery duże jeziora: Łebsko (7140 ha, max. głębokość 6,3 m), Gardno (pow. 2468 ha, max. głębokość 2,6 m) i Dołgie Wielkie (146 ha, max. głębokość 2,9 m). Oprócz jezior znajduje się tam również siedem rzek m.in. Łeba i Łupawa. Jeziora parku wyłączone są z ruchu turystycznego. Jedynym wyjątkiem jest trasa żeglugowa Łeba - Kluki na jeziorze Łebsko, na której prowadzony jest przewóz turystów za pomocą łodzi elektrycznej. Turyści mogą również korzystać ze 140km pieszych szlaków turystycznych. W miejscowości Kluki i w bliskich okolicach można znaleźć dogodne noclegi w kaszubskich kwaterach agroturystycznych.
Ruchome wydmy powstały w wyniku osuszania się piasku wyrzucanego na brzeg przez morze i wywiewania go w głąb lądu. Największy obszar wydm znajduje się na Mierzei Łebskiej. Jego powierzchnia wynosi 500 ha. Wydmy mogą osiągać rozmiar nawet ponad 30 m n.p.m. W ciągu roku, wiatr potrafi je przesunąć od 3 do 10m.

2 komentarze:

  1. Witam,

    Piszę pracę inżynierską na temat ścieżek przyrodniczych. Natrafiłam kiedyś na artykuł o właśnie takiej tematyce na Pańskim blogu. Był bodajże z listopada 2002 roku. Czy jest możliwość udostępnienia go?? Proszę o odpowiedź na maila martitka18@o2.pl
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudze chwalicie swojego nie znacie. Polska jest przepiękna i Park Słowiański jest tego przykładem.Czego szukać w świece więcej...

    OdpowiedzUsuń