czwartek, 25 czerwca 2015

Dzieje życia na Ziemi

Jeśli myślisz, że znasz historię naszej planety – znasz ją z mediów, takich jak gazety czy filmy, to prawdopodobnie jesteś w błędzie. Chyba, że sięgnąłeś po „Dzieje życia na Ziemi” Jerzego Dzika, profesora Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Bo to, o czym pisze autor książki, wcale nie jest tak dostępną na co dzień wiedzą. Ewolucja zaprezentowana jest tu jako proces fizyczny, umiejscowiony w kontekście środowiska i czasu geologicznego.


To pozycja dla dociekliwych, wykształconych czytelników. Ale, choć jej autor jest naukowcem, stara się posługiwać specjalistycznym językiem tylko wtedy, gdy jest to naprawdę niezbędne. Jeśli więc interesuje Cię, skąd wzięło się życie na Ziemi albo dlaczego wymarły dinozaury, i potrzebujesz wiedzę tę podeprzeć naukowymi dowodami – dobrze trafiłeś.

Wyprawy badawcze i wykopaliska
Jerzy Dzik ma bowiem doświadczenie nie tylko naukowe. Był uczestnikiem, a potem kierownikiem wypraw badawczych na Antarktydę, w góry Karatau w Kazachstanie, do Chin, północnej Rosji. Wyprawy te posłużyły mu w badaniach paleontologicznych (badał m.in. skamieniałości pierwszych zwierząt tkankowych z wendu i eksplozji kambryjskiej).

Kierował zespołem, który odkrył cmentarzysko najstarszych pradinozaurów w Krasiejowie. Prowadził wykopaliska w Lisowicach, które zakończyły się w 2008 roku odkryciem archozaura oraz dicynodonta.

Skąd się wzięły dinozaury
Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i dyrektorem Instytutu Paleobiologii PAN i profesorem Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego artykuły znajdują się najlepszych międzynarodowych czasopismach naukowych. Pisze w nich m.in. o odtwarzaniu anatomii najstarszych zwierząt, wyjaśnia pochodzenie dinozaurów.

Dzieje życia na Ziemi” jest fascynującą pozycją literatury popularnonaukowej. Może być wspaniałą, mądrą lekturą na długie zimowe wieczory dla osób zafascynowanych historią życia naszej planety.

Opinie czytelników:
Wspaniała publikacja, chociaż niełatwa w odbiorze, jeśli nie zna się podstaw. Po raz kolejny przekonałem się, że profesor Dzik jest nie tylko świetnym wykładowcą. To, że ma doświadczenie jako badacz wykopalisk dowodzi słuszności powiedzenia, że praktyka bez teorii ani rusz i na odwrót (student)

Dzieje życia na Ziemi
Autor: Dzik Jerzy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Język wydania: polski
Ilość stron: 560
Numer wydania: IV
Rok wydania: 2011
Forma: książka

ISBN: 9788301166786

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz