poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Świat na rozdrożu

Dawniej chleb smakował jak chleb, o dodatkach do żywności się nie słyszało, a ludzie po pracy mieli czas na prywatne życie. Dziś, pomimo rozwoju technologii, pracujemy dłużej i ciężej, a o wolnym możemy sobie tylko pomarzyć. To, co kupujemy, syci nasze ciało, ale jednocześnie mu szkodzi.

Wydawałoby się, że w dzisiejszym ponowoczesnym społeczeństwie, naznaczonym indywidualizacją, człowiek jest kowalem własnego losu. Sam podejmuje decyzje dotyczące drogi życiowej, a prawa człowieka nie pozwalają już na dyskryminację ze względu na kolor skóry, wyznanie czy płeć, tak jak bywało w społeczeństwach poprzednich: industrialnym i tradycyjnym.


Czy mamy wybór?
Dzięki ciągłemu rozwojowi wiedzy, a także nowym technologiom jesteśmy w stanie zapanować nad większością niegdyś nieuleczalnych schorzeń oraz problemów społecznych, takich jak głód, ubóstwo, wykluczenie, patologie, przestępczość. Nadal jednak nie mamy pełnej władzy nad każdym aspektem życia, a dodatkowo, na skutek postępu, musimy zmagać się z nowym zjawiskiem w postaci chorób cywilizacyjnych.
Bez wątpienia współczesna cywilizacja daje nam możliwość dokonywania licznych wyborów, chociaż coraz częściej możliwość ta zamienia się w konieczność redefiniowania pojęć egzystencjalnych. Wolność jednostki w kontekście decydowania o sobie jest więc utrudniona.

Jak będzie wyglądał świat?
O problemach gospodarki, energii i środowiska opowiada w swojej książce Marcin Popkiewicz, udowadniając, że nie można postrzegać tych dziedzin w oderwaniu od siebie, ponieważ jedne wpływają na drugie, drugie na kolejne itd.
To ciekawa i ważna pozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć funkcjonowanie świata, ale także kształtować go poprzez podejmowanie odpowiednich decyzji. Choć w niektórych sprawach to właśnie niepodejmowanie decyzji jest lepszym wyborem.
Jak będzie dalej wyglądał świat? Jak będą żyli ludzie, jak zmieniała się ich codzienność? O tym wszystkim przeczytasz w „Świecie na rozdrożu” – książce polecanej przez Greenpeace i Private Banking.

Świat na rozdrożu
Autor: Marcin Popkiewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sonia Draga
Język wydania: polski
Ilość stron: 568
Numer wydania: 2
Rok wydania: 2013
Forma: książka
ISBN: 9788375089592

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz